Lucs-tõzegláp
Természeti rezervátum
Leírás
A Lucs-tõzegláp 273 hektáros nagyságával Románia legnagyobb havasi tõzeglápja, Csíkszentkirálytól 10 km-re nyugatra, a Dél-Hargita északi részén, a fõgerinc közvetlen közelében, a Tolvajos-tetõ és a szentimrei Büdösfürdõ között található egy óriáskráterben. Az 1080 méter tengerszint fölötti magasságú kaldera 7 km átmérõjû, itt ered a Kormos-patak, amely átfolyik a lápon.
A tõzeg vastagságát 4,5 méterre becsülik. 1955-ben nyilvánították természetvédelmi területté, területe 273 ha. A láp egy volt krátertó feltöltõdésével jött létre.
A Lucs hírnevét botanikai, életföldrajzi szempontból jellegzetes növényeinek, jégkorszaki maradvány-növényeknek, tundrai növénytársulásainak köszönheti. A pici nyírnek (Betula nana) itt található a legdélebbi elõfordulási pontja világszinten. Veszélyeztetett növényfaj a süppedõs tõzegmoha (Sphagnum fajok), a kereklevelû harmatfû (Drosera rotundifolia), a hüvelyes gyapjúsás (Eriophorum vaginatum), a tõzegáfonya, tõzegrozmaring (Andromeda polifolia), mámorka (Empetrum nigrum), vörös és fekete áfonya.
Hüllõfajok: az elevenszülõ gyík és a keresztes vipera, a kárpáti gõte, az alpesi gõte, pettyes és tarajos gõte, a sárgahasú unka, a gyepi béka és barna varangy. Gyakoriak a barnamedve, a gímszarvas, vaddisznó, õz, de elõfordul a farkas és a hiúz is.
Szöveg és fénykép forrása: http://www.greenharghita.ro