Hagyományos disznóvágás
Élmények / Szokás
Leírás
A disznóvágás rendszerint télen, a karácsony előtti, illetve a januári hideg napokban a parasztháztartások egyik legnépszerűbb tradíciója, amely manapság a városi emberek számára népszerű turisztikai és hagyományőrző élménnyé vált.
A disznóvágás a háznál nevelt sertés hagyományos levágása, a hús feldolgozása és az ezt követő hagyományos disznótoros hurka, kolbász, lecsi-pecsi, káposztalé leves fogásokból rendezett vacsorából áll.
Azzal kezdődik a disznótor, hogy kora reggel áldomást isznak a disznóvágásban résztvevők, majd az üst alá begyújtanak, hogy felforralják a benne lévő vizet.
A tényleges munka a sertés leszúrásával kezdődik, ahol a böllér a főszereplő, aki a disznóölő késsel leszúrja a disznót. A segédkezők a sivalkodó állat lefogásában működhetnek közre. Az állat vérét lábosban fogják föl, ami a későbbiekben a véres hurka alapanyaga lesz.
Ezt követően a disznót teknőbe helyezik, ahol a szőrzetét forrázással távolítják el. A szörzetre rászort gyanta (A gyanta összefogja a szörzetet) és az erre a célra készült kaparó segítségével távolítják el a legtöbb szörzetet.
Ha már kellőképpen megtisztult az állat, következik a hagyományos, szalmacsóvákkal történő perzselés. Ha már szép pirosra sült a disznó bőre, akkor jöhet a fürösztés, az állat külsejének tisztítása, mosása. Újabb áldomás megivása után a disznót bontóasztalra helyezik, majd a böllér szétbontja az állatot.
A programról részletek a következő telefonszámokon kérhetőek:
Ivó – Botházi András: +40741232744
Tusnádfürdő: +40749066008
Szentegyháza: +40744680753
Borszék: 0266337001
Csíkrákos: +40745180649
Gyergyócsomafalva: +40746337722
Program jellemzői
- Gasztronómia