Szüreti bál
Szokás
Leírás
A szüreti bál vagy az őszi termények ünnepe Erdély minden területén ismert ünnep, melyet az őszi betakarítás és a szüret idejére időzítenek, szeptember-október hónapokban.
Az esemény napján a fiatal párok népviseletbe öltözve látogatnak végig több, környékbeli települést, hogy a bálba hívogassák az embereket. A fiatal fiúk gyakran lóháton járják végig ezt az utat, miközben a falusi asszonyok süteménnyel kínálják őket.
A bált egy hangos, lármás tánc indítja, melyet a csőszök járnak – ők a bál szervezői, akiknek nagyon figyelniük kell, hiszen ők vigyáznak a bálterem díszítéséhez felhasznált szőlőfürtök épségére, miután a helyi fiatalok szabad utat kapnak a szőlőlopásra.
Minden évben megválasszák a bál királyát és királynőjét, akiknek szintén ügyelniük kell a szőlőfürtök épségére, illetve ha tetten érnek egy tolvajt, akkor meg kell fújniuk a sípjukat, hogy ezt jelezzék. A tetten ért és elkapott „tolvajnak” az ellopott szőlőfürtök fejében szimbolikus pénzbüntetést kell fizetnie.
Az ünnepség reggelig folytatódik – a tánc és az ének mellett rendeznek tombolát és különböző játékokat is. Ilyen a legnagyobb szőlőkoronára való licitálás is, amelynek végén valaki – aki a legtöbbet ígéri érte – haza viheti a koronát és közepébe helyezett legfinomabb helyi bort is.
A szőlőkoronák megvásárlása egy szimbolikus gesztus, mely kihangsúlyozza az egyén közösségben betöltött szerepét, társadalmi státusát is. A szőlőkoronákat és a bort általában a bálozókkal együtt szokás elfogyasztani.
Szöveg:
https://szekelyhon.ro/faluszerte/atalakult-szureti-mulatsag
https://portal2.e-serviciihr.ro/LUETA/Home
https://www.facebook.com/events/1625877127523456/