Az Ezer Székely Leány Napja

Az Ezer Székely Leány Napja


Leírás

Az Ezer Székely Leány Napját minden július első szombatján tartják Csíkszeredában. Ez a székely népviselet, népzene és néptánc ünnepe, mely lehetőséget teremt a székely népviselet és népművészet értékeinek bemutatására, megőrzésére, népszerűsítésére.

Az 1931-es első rendezvény után néhány évig még sikerült megszervezni a találkozókat, majd 1990-ben elevenítették fel újra, megőrizve eredeti hagyományápoló szerepét.

Az esemény seregszemlével kezdődik, Csíkszereda főterén felvonulnak a székely falvak népviseletbe öltözött leányai és legényei, népi játékok bemutatásával, körtánccal szórakoztatják az összesereglett közönséget. Csíkszeredából együtt vonulnak ki a csíksomlyói nyeregbe a Csík különböző vidékeiről és a Székelyföld távolabbi tájairól sajátos népviseletükben érkező, néptáncukat, népzenéjüket és népdalaikat magukkal hozó hagyományőrző csoportok. A szentmisét követi a népviselet, a népdal és a néptánc több órás ünnepe, a hagyományos népviseletbe öltözött csoportok bemutatkozása a nyeregben épült Hármashalom-Oltár színpadon.

Video

Hasonló helyek

Csíksomlyói pünkösdi búcsú

Szokás

Hagyományos disznóvágás

Élmények / Szokás

A Szentegyházi Gyermekfilharmónia

Szokás

A Korondi Fúvószenekar

Szokás

Szüreti bál

Szokás