A „Székelytámadt” vár Székelyudvarhelyen
Vár
Audio Guide
Telefonszám
Leírás
A középkori vár az anyaváros egyik legfontosabb építészeti emlékműve, mely a Román Nemzeti Kulturális Minisztérium hivatalos jegyzékében is nyilvántartásba van véve mint történelmi műemlék.
A jelenleg romos állapotban található, régi olasz bástyákkal szegélyezett reneszánsz építészeti stílusban épített várat az ott előzőleg található kolostor helyére építették, annak építőköveinek felhasználásával. A kolostor meglétét XV. századi dokumentumok bizonyítják. Báthori István fejedelem volt az, aki az egykori kolostornak várként történő ujjáépítésében gondolkodott, az első építési munkálatok nagy valószínűséggel az 1490-1492 közti időszakban folytak. A székely nemesség ezt a tervet azonban szabadságjogai elleni merényletként értékelte, melynek következtében szembefordult a fejedelemmel.
A nemesi ranggal nem rendelkező közszékelyek veszélyben érezve szabadságukat, 1562-ben fellázadtak, a lázadást azonban János Zsigmond fejedelem kegyetlenül vérbe fojtotta. A fejedelmi bosszú részét képezte a székelyek szabadságának katonai nyomás útján való korlátozását elősegítő vár felépíttetése. A várat a legyőzöttek kigúnyolására Székelytámadt várnak nevezték, az építmény pedig a kor katonai felfogását tükrözi: négyzetes alapú olasz bástyákkal van körülvéve, míg a várat körülölelő árkot a Nagyküküllő vizével lehetett feltölteni.
Egy 1620-ból származó leltárjegyzékből ismerjük a bástyák megnevezéseit: Fóris, Hajdú, Telegdy és Bánffy.
1599-ben, Báthory András fejedelem bukása után a várat a város lakossága lerombolta, azonban 1600-ban újjáépítették.
Utoljára a Habsburg birodalom idején töltött be katonai szerepet. Végül a Rákóczi fejedelem által vezetett kuruc szabadságharc idején 1706-ban az utolsó kuruc vezér, Pekry Lőrinc leromboltatta a várat, hogy az ne juthasson az ellenség kezére.
1852-ben a város megvásárolta az épületet annak utolsó birtokosától, a Kornis családtól. 1891-ben megépült neoklasszicista stílusban az Állami Főreáliskola, ez pedig a várban található épületek, azaz a templom és a kolostor épületeinek teljes felszámolásához vezetett.
Szöveg és kép: http://www.odorhei-turism.ro/